Automatic Paper Pile Turner 30KW SDX-PT1850 With Remote Control Operating System
AMC INDUSTRUAL DEVELOPMENT COMOANY LIMITED
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : AMC MACHINERY
Model Number : SDX-PT1850
Certification : CE
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1 set
Price : Negotiate
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 5 sets per months
Delivery Time : 40 working days
Packaging Details : Corrugated box and plastic film
Power supply : 380V OR 220V OR 415V
Color : Customized
Max. paper size : 1850 x 1350 mm
Min. paper size : 800x600 mm
Max. stack height (With tray) : 1600mm
Min. stack height (With tray) : 850mm
Max. blowing length : 1370mm
Contact Now
Automatic Pile Turner
Model: SDX-PT1850
Features:
Function & Configuration:
  • Equipped with 4 automatic operation program modes
  • Equipped with 3-channel independent air blowing system
  • Equipped with side gauge automatic movement system
  • Equipped with man-machine interface testing and parameter debugging system
  • Equipped with tray centering function
  • Equipped with wireless remote control operating system
  • Equipped with operation warning system
  • Equipped with blowing and non-winding coupling system
  • Equipped with vibration step-less frequency modulation system
  • Equipped with step-less pressure regulation system
  • Equipped with oil pressure non-winding coupling system
  • Equipped with digital damping pressure control system
  • Equipped with step-less speed regulation system of blowing speed
  • Equipped with upper and lower tray reduction system
  • Equipped with power-off automatic program memory system
  • Equipped with side gauge automatic paper detection system
  • Adopt PCB integrated wiring system
Machine Technical Parameter:
Model SDX-PT1850
Maximum paper size 1850*1350mm
Minimum paper size 800*600mm
Maximum stack height (With tray) 1600mm
Maximum stack height (With tray) 850mm
Maximum blowing length 1370mm
Wind pressure 60KPA
Flow 2968m3/H
Number of blowers 5
Power supply AC380V
Three-phase five-wire 40A
Total power 30KW
Total weight ≈6300KG
Machine Layout:
Request user to prepare:
1.AC380V three-phase five wire
2. Non-leakage circuit breaker 63A is installed externally